Mógłbym odpowiedzieć „nie”, ale byłby to koniec artykułu. W swojej pracy i życiu zauważyłem, że wiele kobiet boi się prądu. Nie raz widziałem wiszące gniazdka w domu klientki i bardzo często byłem proszony o naprawę mimo, że przyjechałem w zupełnie innym celu. Oczywiście panuje przekonanie, że to robota dla „mężczyzny”, chociaż nie jednego z dwoma lewymi rękami widziałem. Najciekawsze jest to, że takie gniazdo jest wtedy wymijane szerokim łukiem, jakby nie istniało. Zastawia się je szafą lub innym meblem aby nikt przypadkiem nie zahaczył i nie kopnął go prąd.

Strach ma wielkie oczy

Prądu nie należy się bać, warto jednak go szanować. Może zrobić nam krzywdę, ale najczęściej nie robi. Jak często słyszysz w wiadomościach, że ktoś zginął od porażenia prądem? Kiedykolwiek słyszałaś? Gwarantuję, że w bardzo wielu domach gniazdka wiszą i nikomu nie dzieję się krzywda.

Dlaczego?

Nikt nie wymyślił prądu w domach po to, by zabijać mieszkańców. Prąd nam pomaga w codziennym życiu. Oczywiście można sobie zrobić krzywdę lub nawet zginąć. Dla osób starszych o słabym sercu lub z rozrusznikiem serca spotkanie z elektrycznością może zakończyć się zatrzymaniem akcji serca. Wszyscy inni ludzie, którzy są zdrowi musieliby perfidnie chwycić za oba druty w gniazdku, aby skończyło to się źle.

Jak to działa?

Gdy ciało człowieka dotknie przewodu pod napięciem, następuje skurcz mięśni. Ten skurcz powoduje, że ręka czy inna część ciała sama „odskakuje” od przewodu pod napięciem. Tym samym uwalnia człowieka od niebezpieczeństwa. Jedna z podstawowych zasad podczas pracy z prądem, to nie zaciskać rąk czy palców na przewodach, tylko je pchać lub ciągnąć. Zmniejsza to ryzyko groźnego porażenia prądem.

Podsumowując

Prądu nie należy się bać, tylko szanować. Może być bardzo groźny w wybranych sytuacjach. Najczęściej jednak, kopnięcie prądem powoduje łaskotanie lub nagłe pobudzenie. Niektórzy mają głupawkę i się śmieją. Oczywiście odradzam zabawy z prądem, gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy, ale również odradzam paniczny strach. Odstające gniazdko nikogo nie zabije.