Kobieta ma pięknie wyglądać i ładnie pachnieć. Często słyszałem to powiedzenie, ale nie przypominam sobie, aby powiedziała je jakaś kobieta. Nie wiem skąd przekonanie, że kobieta sobie z czymś nie poradzi. Znaczy trochę wiem. Przez pokolenia wmawiało się kobietom, żeby zostawiły coś facetowi. Matka córce, że niech to zrobi tata, a później żona mężowi.

Kobieta też potrafi

Moja babcia była kobietą pracującą. Pracowała w centrali telefonicznej i na co dzień biegała po drabinie i przełączała przewody. Firanki sama wieszała, żarówki sama wymieniała i nigdy nie mówiła, że ma to zrobić facet. To była kobieta techniczna. Była nauczona, że w życiu trzeba sobie radzić, a nie czekać jak coś samo przyjdzie.

Dlaczego ma to zrobić facet?

W moim życiu często spotykałem się z tym, że facet ma wieszać lub zdejmować firany. Dlaczego? Bo wyższy (zazwyczaj)? Przecież to kobieta wie, jak te firany mają być powieszone, aby to wyglądało ładnie. Mała drabinka nie kosztuje dużo, a przyda się w niemal każdym domu. Wymiana żarówki? Montaż włącznika światła? Wymiana gniazdka? Malowanie? Zastanawia mnie, na czym miałaby polegać różnica między mężczyzną, a kobietą. Na pierwszy rzut oka oboje mają dwie ręce i głowę. Do większości czynności wcale nie trzeba wzrostu czy dużej siły.

Na czym polega różnica?

Różnica polega na środowisku. W innym środowisku obraca się mężczyzna, w innym kobieta. Są różnie wychowywane. Małym dziewczynkom kupuje się lalki, a małym chłopcom samochody. Bardzo często rodzice nieświadomie uczą przyszłe kobiety uzależnienia od mężczyzny. To nie znaczy, że kobieta jest głupsza. Po prostu tak została nauczona. Jedyny powód, dla którego facet potrafi coś zrobić to taki, że ktoś mu to pokazał w przeszłości. Widział jak tata lub dziadek coś robi. Ale, gdy dziewczynka chce popatrzeć to się jej mówi, że „to nie dla Ciebie, więc się tym nie interesuj”. Tak samo działa to w drugą stronę. Mężczyzn się nie uczy prasowania czy prania.

Ale jak ja to zrobię to on już nic nie będzie robić

To jest bardzo błędne założenie. Bardzo często jak facet zauważy, że kobieta coś robi „za niego” to rusza tyłek. Faceci są dumni i chcą pokazać kto tu jest szefem. Natomiast nie każda dama faceta w domu ma. W takim przypadku można dzwonić po fachowcach albo wziąć się do roboty. Satysfakcja z majsterkowania w domu jest bardzo duża. To relaksuje. Z drugiej strony, jeżeli prosi się faceta miesiącami o montaż półki to jest to męczące i lepiej zrobić to samemu. A co, gdy faktycznie facet zobaczy, że ty wszystko robisz i nadal leży na kanapie? Trzeba zadać pytanie czy Ci to przeszkadza. Może jest dobry i uczynny w innych rzeczach? Przecież nie każdy facet musi majsterkować. Z drugiej strony, jeżeli ma się takiego lenia w domu to może zmienić na lepszy model? Dobry facet to taki, który ma gest, który da coś sam od siebie – bez proszenia.

Podsumowanie

Z biegiem czasu różnice między płciami się zacierają. Nie ma sensu myśleć schematycznie, że to robi facet, a to kobieta. Jak by nie patrzeć oboje są ludźmi. Oboje mogą mieć różne albo te same zainteresowania. To społeczeństwo i wychowanie wymyśliło zasady. Te zasady są często głupie i nielogicznie. Jak pominiemy aspekt społeczny i weźmiemy pod uwagę tylko biologię, to większość czynności, które wykonują kobiety mogą wykonywać mężczyźni. Analogicznie kobiety mogą wykonywać czynności „typowo męskie”.