Byłem na studiach informatycznych – krótko, ale byłem. Na moim roku była zaledwie garstka kobiet chcących zająć się informatyką. Teraz te statystyki wyglądają troszeczkę inaczej, ale nadal znacznie więcej mężczyzn jest w tym świecie. Ciężko tu mówić o jakiś racjonalnych powodach. Przecież siła fizyczna mężczyzny nie robi z niego lepszego klikacza przycisków na klawiaturze.

Ta sama głowa i ręce

Dlaczego właściwie jest dużo więcej mężczyzn w świecie informatyki. Jakie są ku temu powody. Czyżby kobiety nie chciały być informatykami, a może jednak mają pewne obawy i nie wierzą w siebie? Pracując jako informatyk przez 12 lat dużo widziałem. Gdy byłem u swoich klientów to znacznie częściej mężczyźni utrudniali mi robotę. Wcześniej taki domorosły informatyk próbował coś zrobić sam i totalnie schrzanił. Przez to też miałem dużo więcej roboty niż bym miał, gdyby nikt nic wcześniej nie kombinował. Pod względem intelektualnym kobieta niczym nie różni się od mężczyzny, a jednak to oni nie boją się komputerów i próbują coś robić.

Nie dotykam bo coś zepsuję

Nie wiedzieć czemu kobiety boją się za coś brać. Najczęściej obawiają się, że coś zepsują. Taka obawa dużo rzadziej występuję u mężczyzn. Oni po prostu próbują coś zrobić. Zazwyczaj im to nie wychodzi, ale próbują. Strach zawsze pojawia się wtedy, kiedy jest niewiedza. Jeżeli kobieta nie wie jak coś działa to boi się dotykać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby poczytać i się dokształcić. Wtedy strach zniknie i pojawi się ciekawość. To nie prawda, że wszystko, czego dotknie kobieta się zepsuje. A często to słyszałem od mężczyzn jak i od kobiet. Ile razy u klienta padało zdanie: „Nie dotykaj tego kobieto, bo zepsujesz”. Prawda jest taka, że jak się czegoś uczymy to zawsze nam nie wychodzi. Nie od razu Rzym zbudowano. Więc jeżeli robimy coś pierwszy raz to normalne, że możemy popsuć.

Nie ma co się bać

Kobieta jest równie kumata co facet. Nie ma żadnych powodów, aby kobiety nie były programistkami. Możliwe, że kobiety po prostu nie chcą być informatykiem. Jednak mi się wydaję, że jednak mają pewne obawy, bo to świat zdominowany przez mężczyzn. Generalnie informatyka to bardzo ciekawe zajęcie. Ciągle coś się zmienia i ciągle świat idzie na przód. Można powiedzieć, że to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów. Myślę, że jakby więcej kobiet było w tej branży, to świat jeszcze szybciej by się rozwijał. Jestem pewny, że cała masa kobiet jest lepsza w sprawach informatycznych niż mężczyźni. Tylko po prostu tego nie wiedzą, bo nigdy nie próbowały.

Popełnianie błędów

Nie ma co rozdzielać świata na męski i damski. Trzeba patrzeć na nas wszystkich jak na ludzi. Jedni są lepsi w jednym, a inni w drugim. Warto próbować nowych zajęć i popełniać błędy. Kobiety dużo częściej boją się popełniać błędy. Mężczyźni natomiast to gatunek, który błądzi cały czas. Popełnianie błędów i nasze porażki zawsze prowadzą do dużych odkryć – więc warto popełniać błędy. Dużo się z nich można nauczyć, dzięki temu cały świat się rozwija i wszyscy idziemy do przodu.

Podsumowanie

  • Nic nie zepsujesz, a jeżeli nawet to trudno
  • Każdy musi uczyć się na własnych błędach
  • Kobiety są tak samo dobre w informatyce jak mężczyźni
  • Nie ma czego się bać
  • Nie ma powodu, dla którego to facet musi zajmować się komputerami